Kryzys w związku? – obejrzyjcie film!
To jest pomysł dla wszystkich małżonków, którzy nie lubię psychologów, a jeszcze bardziej terapii małżeńskiej. Otóż amerykańscy psycholodzy z Uniwersytetu Rochester przebadali 174 pary i dowodzą, że ci, którzy oglądają filmy o związkach oraz o nich rozmawiają, są mniej narażani na ryzyko rozwodu!
Badacze twierdzą, że kiedy ogląda się i rozmawia o pięciu filmach na temat relacji w miesiącu, może to obniżyć współczynnik rozwodów o połowę w przypadku małżeństw do trzech lat stażu.
To stosunkowo prosta praktyka może być równie skuteczna jak inne, bardziej intensywne programy profilaktyczne, które redukują rozwody lub separację z 24 do 11 procent w grupie małżeństw ze stażem do trzech lat. Myśleliśmy, że „leczenie” filmem może pomagać , ale nie tak bardzo jak w innych programach – powiedział Ronald Rogge, profesor psychologii na University of Rochester i główny autor badania. Małżonkowie mają w swojej relacji dość dobre wyczucie tego, co mogą robić dobrze, a co źle . Wystarczy, aby przemyśleli to, jak zachowują się obecnie. Obejrzenie pięciu filmów pozwala dać korzyści w perspektywie aż trzech lat.
Rogge uważa, że najbardziej ekscytujące jest to, że ćwiczenia samopomocy może otworzyć nowe możliwości dla pielęgnowania więzi małżeńskiej na szeroką skalę. Istnieje wiele naprawdę świetnych programów interwencyjnych dla małżeństw, ale większość wymaga wyszkolonych terapeutów do ich prowadzenia. Jeśli pary mogą to zrobić na własną rękę , to sprawia, że o wiele łatwiej jest im pomóc.
Jak badano małżeństwa
Badani małżonkowie zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech grup, w których uczono: zarządzania konfliktem, współczucia i akceptacji oraz świadomości relacji poprzez film. Psycholodzy skupili się na małżeństwach z maksymalnie trzyletnim stażem, ponieważ w tym okresie aż ok. 25% związków kończy się rozwodem.
Grupa zarządzanie konfliktami ćwiczyła technikę dyskusji poprzez spowalnianie tempa wymiany zdań i skupianie się na tym, co mówi partner, zamiast odpowiadania w pośpiechu. Ćwiczono też aktywne słuchanie. Wcześniejsze badania na temat tej metody wykazały, że program ten jest skuteczny w promowaniu szczęśliwszych i bardziej satysfakcjonujących relacji na okres trzech do pięciu lat.
Grupa współczucia i akceptacji brała udział w zajęciach, których celem jest pomoc parom, aby pracowały razem jako zespół i znalazły wspólny grunt dla swoich podobieństw. Pary zostały zachęcone przez serię wykładów i ćwiczeń, aby zbliżyć swoje relacje poprzez okazywanie więcej współczucia i empatii oraz by ćwiczyć słuchanie partnera jako „znajomego”, praktykowanie przypadkowych aktów dobroci i miłości oraz za pomocą języka akceptacji .
Oba programy obejmowały cotygodniowe wykłady, sesje nadzorowanej praktyki i zadania domowe w ciągu miesiąca o łącznej długości ok. 20 godzin.
Natomiast grupa „film – i – dyskusja” poświęciła połowę mniej czasu na swoje zadania, a część zajęć odbyła się we własnych domach. Uczestnicy wzięli udział w 10-minutowym wykładzie o znaczeniu świadomości związku jako pary oraz o tym, jak oglądane filmy mogą pomóc małżonkom zwrócić uwagę na ich własne zachowanie, zarówno konstruktywne jak i destruktywne.
Następnie oglądano komedię romantyczną „Dwoje na drodze” z 1967 o historii miłości, zdradzie i trudnych doświadczeniach w ciągu 12 lat małżeństwa. Po seansie każda para spotykała się oddzielnie, aby omówić listę 12 pytań na temat interakcji filmowych małżonków. Pytano m.in. Czy partnerzy filmowi byli w stanie otworzyć się i powiedzieć sobie, jak naprawdę się czują? Czy odnoszą się do siebie z gniewem czy też starają zachować poczucie humoru ? Małżonkowie zostali też poproszeni o rozważenie, w jaki sposób relacja filmowa była podobna lub różna od własnych relacji małżeńskich w tym zakresie. Pełna lista pytań znajduje się tutaj.
Następnie uczestnicy tej grupy zostali odesłani do domu z listą 47 filmów o relacjach i poproszeni, aby obejrzeli jeden film w tygodniu w ciągu miesiąca oraz wykorzystując przygotowany przewodnik porozmawiali po filmie około 45 minut.
Wyniki? Wyniki!
Ku zaskoczeniu naukowców, wszystkie z opisanych programów działały tak samo dobrze. Wszystkie trzy metody zmniejszyły odsetek rozwodów i separacji do 11 procent w porównaniu z 24 procentami wśród par w grupie kontrolnej. Partnerzy w grupie kontrolnej nie otrzymali szkolenie lub instrukcji, ale zostali dobrani podobnie co do wieku, wykształcenia, pochodzenia etnicznego, satysfakcji związku i innych wymiarów.
Omawianie filmów o relacji, było tak samo skuteczne jak bardziej intensywne programy umiejętności relacyjnych. Wyniki sugerują, że wiele par posiada już umiejętności relacji i po prostu potrzebują przypomnienia, aby osadzić je w praktyce codziennego życia. Dla par, które nie chcą korzystać z warsztatów relacji i pracy w grupie podejście „film i rozmowa” może być alternatywą. Czasem żona nie może uzyskać od męża zgody na uczestnictwo w grupie, zwłaszcza, gdy są w miarę szczęśliwym związkiem – mówi Rogge. Oglądając razem film i rozmawiając, nie jest to takie straszne i mniej stygmatyzuje.
Ponieważ niektórzy z małżonków w badaniu byli razem aż siedem lat, psycholodzy spekulowali , że oglądanie filmów może być pomocne także dla długoterminowych małżeństw. Poświęcenie czasu , aby usiąść i spróbować obiektywnie spojrzeć na swoją relacji z partnerem jest pomocne dla każdej pary na każdym etapie. Mogą oni to zrobić zawsze na swoją rocznicę – obejrzeć film razem i o tym porozmawiać. To byłoby fantastyczna rzecz do zrobienia, możliwa do powtórzenia, co roku – kończy Rogge.
Opracował. na podst. rochester.edu Jarosław Żukowski
Więcej o filmach dla par i małżeństw, pytania do rozmowy z partnerem po filmie, listy filmów Rogge`a: www.blogdladwojga.pl
Fot.: lindera.com